Krew w moczu psa – czy to powód do obaw?

Krew w moczu psa - czy to powód do obaw?

Obecność kropel krwi w moczu u psa zdecydowanie budzi niepokój i strach u właścicieli. Na ogół problem jest błahy, związany z łagodnymi infekcjami, które szybko da się wyleczyć sprawdzonymi metodami. Jednak niekiedy może to wskazywać na poważne problemy ze zdrowiem naszego sierściucha i koniecznością szybkiej interwencji chirurgicznej. Fachowo, obecność krwi w moczu określa się mianem hematurii lub krwiomoczu. Czym jest krwiomocz i jakie są jego przyczyny?

Krwiomocz u psa – co to jest i jakie są jego przyczyny?

Krwiomocz jest to obecność krwi w moczu, a dokładniej mówiąc – erytrocytów. Zjawisko związane jest z wieloma chorobami układu wydalniczego i rozrodczego. Niektóre z nich mogą był łagodnymi problemami, inne wymagają specjalistycznego leczenia. Krew w moczu u psa wygląda jak ciemne smużki o barwie różowej, czerwonej lub brązowej. Wykrycie tego objawu u kotów jest znacznie prostsze, niż u psów – ze względu na załatwianie swoich potrzeb do kuwety, a nie na dworze. Co więcej, niekiedy czerwone krwinki nie są widoczne w moczu gołym okiem, a ich obecność jest stwierdzana przypadkowo podczas badań innych zaburzeń. Obecności krwi w moczu może towarzyszyć dodatkowo ból, problemy z wypróżnianiem się, nietrzymanie moczu, apatia, wymioty lub niefizjologiczna pozycja podczas sikania.

Dlaczego pies sika krwią? Najczęściej czerwony mocz u psa związany jest z problemami na terenie górnych, bądź dolnych dróg moczowych. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • Zapalenie nerek
  • Idiopatyczny krwiomocz nerkopochodny, który ma charakter dziedziczny i polega na pojawianiu się moczu z krwią u psa na odcinku nerwowym. Niestety przyczyna nie do końca jest poznana
  • Kamica nerkowa, polega na wytwarzaniu drobnego osadu lub kamieni, które wędrują sobie drogami moczowymi, podrażniając je i wywołując krwawienie
  • Nowotwory narządów rozrodczych i nerek
  • Teleangiektazje w nerkach, zjawisko jest związane z rasą i polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych nerek, co sprawia, że pies sika krwią
  • Zakażenie pęcherza moczowego
  • Kamica pęcherza moczowego
  • Problemy z prostatą, polegające na jej rozroście u starszych psów lub zapaleniu narządu. Występuje najczęściej u niekastrowanych samców

Wbrew pozorom krew w moczu psa świadczy nie tylko o chorobach dróg moczowych, ale może być również związana z dysfunkcją innych narządów lub chorób ogólnych, takich jak:

  • Udar cieplny
  • Zaburzenia krzepnięcia
  • Choroby zakaźne
  • Zatrucia
  • Zaburzenia hormonalne
  • Urazy mechaniczne w obrębie układu moczowego

Czym jest krwiomocz rzekomy? Niekiedy możesz zaobserwować, że twój pies sika krwią, ale w rzeczywistości nie jest to krew. Wówczas mówimy o krwiomoczu rzekomym, który polega na czerwonawym zabarwieniu sików, w wyniku zjedzenia barwników spożywczych, takich jak na przykład buraki. Innym powodem może być zatrucie metalami ciężkimi lub kuracja lekami zawierającymi doksorubicyny.

Dlaczego suczka sika krwią? Jedną z najczęstszych przyczyn krwiomoczu u samic, są zabiegi chirurgiczne, takie jak sterylizacja lub usuwanie kamieni moczowych, zwłaszcza jeśli suczka była cewnikowana. Innymi powodami mogą być także wcześniej wspomniane nowotwory lub urazy, na przykład pochwy, oraz ropomacicze. Pamiętajmy, że nie powinniśmy bagatelizować opisywanego problemy. Jednak zanim udasz się do gabinetu weterynaryjnego, zastanów się, czy na pewno jest to krew w moczu. A może twoja suczka ma po prostu cieczkę?

Co zrobić, gdy pies sika krwią?

Jeżeli zaobserwujesz, że twój pies sika z krwią, przede wszystkim – nie panikuj. Niezwłocznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Nie szukaj pomocy na forach weterynaryjnych, możesz tym bardziej zaszkodzić, niż pomóc. W każdym przypadku, konieczne jest dokładne badanie ogólne pacjenta i szczegółowa diagnostyka wykonana przez lekarza weterynarii. Podczas wywiadu staraj się dostarczyć lekarzowi jak najwięcej informacji odnośnie częstotliwości występowania problemu i zachowania zwierzęcia. Zwróć szczególną uwagę na sytuację, gdy pies sika krwią i wymiotuje, albo jest apatyczny, ma biegunki, nudności i cierpi na brak apetytu.

Kolejnym krokiem będzie badanie moczu. Jak pobrać mocz psa? Czynność ta nie jest trudna, należy jednak kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Przed przystąpieniem do procedury, musimy oczyścić cewkę moczową, tak aby drobnoustroje obecne na skórzę nie dostały się do strumienia. Mocz pobieramy rano, do jałowego pojemnika, ze środkowego strumienia. Pobrany materiał przechowujemy w lodówcę, w temperaturzę około 7 stopni, przez maksymalnie 4 godziny. Jednak zaleca się jak najszybsze dostarczenie moczu do gabinetu weterynaryjnego. W przypadku, gdy analiza moczu nie wskazuje na infekcję, konieczne będą kolejne dodatkowe badania, takie jak USG jamy brzusznej albo zdjęcie rentgenowskie.

Krwiomocz u psa – leczenie

Leczenie krwiomoczu u psa w dużej mierze zależy od diagnozy. W przypadkach infekcji bakteryjnych, najczęściej stosowana jest antybiotykoterapia. Wówczas leczenie jest szybkie i skuteczne. Niestety niektóre przyczyny związane z pojawieniem się krwi w moczu psa, takie jak  kamica pęcherza moczowego, wymagają interwencji chirurgicznej. Niekiedy konieczna może się okazać terapia behawioralna i stosowanie leków przeciwdepresyjnych, w sytuacjach gdy przyczyna występowania patologii nie jest do końca poznana. O dokładnym leczeniu i dalszym postępowaniu zadecyduje prowadzący was weterynarz.

Podczas terapii ważne jest nawadnianie organizmu poprzez podskórne lub dożylne kroplówki. Dodatkowo nasz sierściuch musi dużo pić, dlatego konieczne jest zapewnieniu mu stałego dostępu do świeżej wody. Niekiedy lekarz weterynarii może zasugerować zmianę karmy na produkty specjalistyczne, przeznaczone dla zwierząt z chorobami układu moczowego.

Profilaktyka problemów z układem moczowym

Chociaż występowanie niektórych chorób, bardzo często ma związek z podłożem genetycznym lub predyspozycjami rasowymi, to jednak nie powinniśmy zapominać o profilaktyce. Odpowiednie żywienie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i jednocześnie jest niezwykle istotne w leczeniu schorzeń układu moczowego naszego pupila. Jeżeli twój pies sika krwią i wykazuje predyspozycje do formowania kamieni moczowych, powinieneś zastanowić się nad zmianą jego karmy. Specjalistyczna mokra karma charakteryzuje się właściwościami rozcieńczania moczu i zawiera w składzie substancje optymalizujące jego pH, co redukuje ryzyko powstawania osadu.

Jeżeli twój pies wykazuje tendencje do nawracających chorób układu moczowego, powinieneś regularnie odwiedzać gabinet weterynaryjny, w celu badań kontrolnych moczu. Szybkie wykrycie nieprawidłowości lub wczesnej fazy choroby, wiąże się z łatwiejszym leczeniem, mniejszymi kosztami, a także lepszym samopoczuciem sierściucha i szybszym powrotem do zdrowia.

Pamiętaj, że jesteś pierwszą linią obrony twojego czworonoga przed problemami zdrowotnymi. Monitorowanie jego kondycji i szybkie wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości jest naprawdę istotne. Zaobserwowanie krwi w moczu psa nie należy do najłatwiejszego zadania, a jego obecność w nim, nie wróży zbyt dobrze. Dlatego jeśli zobaczysz ten charakterystyczny objaw, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu dokładnej diagnostyki i szybkiego leczenia. Bagatelizowanie problemu może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia twojego zwierzęcia.

5/5 - (2 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *